Nedavno me jedan stari frend na Fejsu povukao za jezik da jednu Å¡toriju posvetim važnosti razglasnog sistema ili kako se u slengu kaže ‘sounda’ u klubu. Činjenica je da ta spika spada među one vječne teme kojima je većina vas svjedočila ili u njoj sudjelovala na nekom flooru ili afteru.

Malo sam oklijevao s tim da slučajno ne zabradzim u neke tehničke zavrzlame – prije svega zato što na tom području nisam baš najbolje potkovan, a i osobno takve tematike smatram prilično dosadnim (pogotovo u pisanoj formi). No, jedan mi je članak o disko kulturi u bivšoj državi ipak otvorio mogućnost da tu problematiku sagledam iz jednog drukčijeg, meni bližeg aspekta…

Naša je ex-Jugoslavija bila svakakva država, nekom draga, nekom mrska, no manje je poznata činjenica da je disko bio duboko ukorijenjen u njenu pop kulturu. Ne samo da je do kraja 60-ih bila jedina socijalistička zemlja sa čak dva disko kluba (u Beogradu i Opatiji), već je u tom trendu šišala i neke zapadnoeuropske zemlje. Možda se pitate kakve to veze ima sa soundom u klubu? Globalno nikakve, ali lokalno je ipak ostavilo traga. Budući da sam kao klinac uhvatio zadnji disko val prije rejverske metamorfoze, o jednoj njegovoj karakteristici mogu posvjedočiti i iz osobnog iskustva. Disko je, nedvojbeno, modernom clubbingu u nasljeđe ostavio isklesan zanat DJ-a i beatmatching, gramofone, vinile, disko kuglu, stroboskop, dim mašinu te prepoznatljivi kič, dekadenciju i trash glamur kojim je odisao, ali uglavnom se nijedan od tih klubova (osim možda njujorškog Paradise Garagea) nije dičio svojim soundom te ga stavljao u prvi plan kao nešto bitno čime je privlačio goste. Ako uzmemo za primjer Studio 54, najpoznatiji disko svih vremena, čiji se brend i danas eksploatira, jasno je da među onim sjajnim, popularnim mitovima koje vežemo uz njega nema nijednog koji se tiče sounda. Na tim je postulatima ustrojen i Jugo-disko, koji je do kraja 80-ih u žario i palio, posebice u turističkim mjestima. Primjerice, samo je Rijeka sa širom okolicom brojila 15-ak klubova. Većinu sam i posjetio na njihovom zalazu, no iako sam tada kao izbezumljeni tinejdžer malo toga kužio, a najmanje što znači dobar sound, jasno se sjećam da se o tome u narodu nije uopće pričalo, a još manje opterećivalo…

[quote_center]…tako i danas svjedočimo situacijama u kojima se ogroman novac ulaže u estetiku, a Å¡tedi na zvuku… [/quote_center]

Rave pokret promijenio je ritam noćnog života, a s obzirom na postojeću infrastrukturu opremljenih klubova predviđenih za cijelonoćnu zabavu, svoje je utočiÅ¡te, sasvim logično, pronaÅ¡ao u disko klubovima, od kojih su neki opstali do danaÅ¡njih dana. No, kad su strana DJ gostovanja uzela maha, česti komentari dotičnih bili su ”nice club, lousy soundsystem!” Potreba za kvalitetnijim zvukom ili bar apgrejdom i podeÅ¡avanjem postojećeg bila je sve jasnija napretkom glazbene produkcije, Å¡to je mnogim gazdama bilo neshvatljivo. Naime, disko percepcija kao misao vodilja u gospodarenju i otvaranju klubova u naÅ¡im je krajevima ostala dugo prisutna pa tako i danas svjedočimo situacijama u kojima se ogroman novac ulaže u estetiku, a Å¡tedi na zvuku – dogma koju je elektronska scena odavno i viÅ¡estruko demantirala. Ta je zabluda postala očita kad je prije cca 7-8 godina produkciju elektronske glazbe zahvatio val minimalizma koji nikako nije trpio lo-fi sound. Taj lo-fi je negdje bio toliko lo da je mogao samo djelomično reproducirati neke ploče. Uslijed takvog zvučničkog Å¡uÅ¡tanja i črčkanja, minimal je u naÅ¡em kraju bilo bolje zaboraviti…

U prvoj Å¡toriji sam iznio miÅ¡ljenje kako se elektronska scena tek nedavno formirala u pravu glazbenu scenu pa se tako napokon rijeÅ¡ila i tog ‘disko legasija’. Taj je progres manje-viÅ¡e djelo istočnoberlinske svite koja je nametnula svoje parametre kluba za elektronsku glazbu i klupsku antiestetiku u kojoj je sound na prvom mjestu, a sve ostalo na zadnjem. TamoÅ¡nji brutalni sistemi koji razvaljuju (ne)uređene interijere lako su osvojili plesnu gerilu željnu bassa koji im drma crijeva, a sam grad Berlin sa svojim je cijenama postao vrlo pristupačan svima koji žele provjeriti na Å¡to to liči. Ta je berlinska definicija zahvatila i jedan dio domaće scene pa se čini da su Å¡torije naÅ¡ih roditelja o tome kako zaostajemo za civiliziranim svijetom bar u ovom segmentu na dobrom putu za ropotarnicu povijesti. BaÅ¡ kao i bljeÅ¡tavilo diskoteka…

Stoga, kako kaže general Ante Gotovina – okrenimo se budućnosti!